Gennemsnitlig udbytte af køkkenhave
Da jeg var barn, havde min far en stor, flot køkkenhave og et drivhus, som gav masser af frisk grønt til hele familien (to voksne og fem børn) i hele sommerhalvåret.
Én af de mange ting han brugte en del tid på i det tidlige forår, var, at forsøge, at regne ud, hvad og hvor meget han skulle dyrke i den kommende sæson, så det passede til familiens behov. Og hvert år blev han klogere på, hvad der skulle være mindre eller mere af.
Og lige netop det med at samle erfaring fra år til år, er den mest sikre metode til, at kunne forudsige – sådan nogenlunde – hvad man kan forvente af udbytte fra køkkenhaven. Fordi: alt fra jordforhold, valg af sorter, erfaring med dyrkning m.m. vil uden tvivl påvirke udbyttet.
Men hvad gør man så, hvis man er nybegynder, og gerne vil vide, hvad man kan forvente af udbytte fra sin køkkenhave? Ja, så må man ty til gennemsnitsværdier – og dem findes der en del af. Det vil dog være et gennemsnit, der kan have store udsving, så man må stadig samle erfaring fra år til år fremover.
Gennemsnitlig udbytte fra køkkenhave
Der er en hel del planter, som faktisk er ret nemme, at beregne udbyttet fra – nemlig alle dem der i sagens natur giver 1 stk per plante: blomkål, gulerødder, hovedkål, hovedsalat, hvidløg, knoldselleri, kålroer, løg, pastinakker, porrer, radiser, rødbeder og lignende. Så her kan du ganske enkelt beslutte dig for, hvor mange du vil have og så dyrke et tilsvarende antal planter + lidt ekstra hvis nogle af dem måske ikke lykkes.
Og så er der selvfølgelig alle de planter, der giver et uvist udbytte per plante. Her må du ty til gennemsnitsværdier:
Agurker (drivhus): 15 agurker per plante
Asparges: 200 g per plante
Bladselleri: 20 stængler per plante
Broccoli: 750 g per plante
Kartofler: 1,2 kg per plante
Majs: 2 majskolber per plante
Pluksalat: 10 blade per plante
Rabarber (stor): 1,5 kg per plante
Rosenkål: 800 g per plante
Spinat: 20 blade per plante
Tomater (drivhus): 2½ kg per plante
Zucchini: 20 frugter per plante
Jeg håber, at dette var en hjælp til, at gøre det lidt nemmere, at planlægge antallet af planter i din køkkenhave og dit drivhus.
Fra mit hjem til dit, Heidi Rahbek.
Tilbage til…
< heidi rahbek
< Have
< Drivhus & Køkkenhave
Shop til din have
Annoncer
[pg_sas_shop category=”grøntsager”]